Skuteczne odchudzanie na siłowni!

andrey_braynsk / Pixabay

Proces odchudzania warto wesprzeć aktywnością fizyczną. To sposób na przyspieszenie rezultatów, ale też zyskanie sporo dodatkowych korzyści. Chociażby dobrej kondycji, czy też wzmocniony szereg mięśni, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała i ochronę narządów wewnętrznych. Nie wspominając o satysfakcji i produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia. Kiedy celem jest utrata tkanki tłuszczowej, należy nastawić się na regularne treningi o dość wysokiej intensywności. Choć oczywiście ta kwestia jest indywidualna i musi uwzględniać też nasze możliwości. Jaki będzie najlepszy plan treningowy na schudnięcie Siłownia, basen, jogging, a może crossfit lub zajęcia fitness? Tak naprawdę dla każdego klucz do sukcesu może być inny. Warto postawić na formę, która faktycznie będzie nam odpowiadała i w której będziemy czuć się dobrze. Niewątpliwie dużą popularnością cieszą się siłownie i to zarówno wśród osób skupionych na rzeźbieniu sylwetki, jak i tych walczących z nadprogramowymi kilogramami. Wszystko dzięki temu, że miejsce to daje naprawdę sporo możliwości.

Ćwiczenie na siłowni, a odchudzanie!

Dobrze wyposażona siłownia pozwala na przeprowadzenie różnego rodzaju treningów. Dla osób odchudzających się każdy ruch jest dobrym sprzymierzeńcem. Więc spokojnie można wypróbować różne aktywności. Warto też urozmaicać swoje treningi i przeplatać różne ich rodzaje.

Na siłowni można wykonać następujące treningi:

  • Trening aerobowy – wykonuje się go na specjalnych sprzętach aerobowych, taki jak: bieżnia, rowerek stacjonarny, ergometr wioślarski, czy też orbitrek. Uznany jest za jeden z najskuteczniejszych w redukcji tkanki tłuszczowej.
  • Trening siłowy – czyli, wykonywanie serii ćwiczeń wzmacniających mięśnie. To trening, w którym warto wykorzystać dostępny na siłowni sprzęt: maszyny stosowe i wolne ciężary, czyli sztangi, kettlebells i hantle. Wyróżnia, się kilka typów treningów siłowych są to: Full Body Workout, Split, czy też Push Pull.
  • Trening interwałowy – polega na wykonywaniu ćwiczeń o zmiennej intensywności: krótkie okresy intensywnego wysiłku przeplatają się w nim z dłuższymi okresami umiarkowanego wysiłku.
  • Trening funkcjonalny – polega na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń, których celem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni, ale bez rozrostu ich masy. Można w nim wykorzystać zarówno obciążenie własnego ciała, jak i przenośny sprzęt, taki jak np. taśmy TRX, kettlebell, piłki fitness, czy tubingi.

Przykładowy plan treningowy na schudnięcie na siłownię:

Chcąc, owocnie wykorzystać czas na siłowni, warto wcześniej zaplanować przebieg treningu. Powinien on uwzględniać nasze indywidualne możliwości. Popularnym i dobrym nawet dla poczatkujących będzie trening obwodowy z ćwiczeniami cardio. Może on przebiegać w następującej konfiguracji:

  • 15 min cardio na rozgrzewkę – orbitrek.

30 min ćwiczeń siłowych na wybranych maszynach stosowych lub z wykorzystaniem wolnych ciężarów. W tym przypadku ważne, aby każde ćwiczenie angażowało inna, wybraną partię mięśni. Najlepiej wykonać je w kilku seriach po kilkanaście powtórzeń. Ćwiczenia, jakie można wykonać:

  • 10 x podciąganie na drążku (plecy)
  • 10 x uginanie ramion ze sztangą łamaną (biceps)
  • 10 x prostowanie ramion z linką wyciągu (triceps)
  • 10 x wzniosy kolan do klatki w zwisie (brzuch)
  • 10 x skoki na podest (nogi)
  • 10 x przysiady z kettlebell (pośladki)

15 min cardio – rowerek stacjonarny.

Istota diety w procesie odchudzania!

Poza regularną aktywnością fizyczną należy zadbać o właściwą dietę. Te dwie kwestie muszą iść ze sobą w parze, aby faktycznie rezultaty były widoczne. Dieta powinna być indywidualnie zbilansowana i oparta na zdrowych produktach. Należy z niej wykluczyć cukry proste, alkohol, papierosy, fast-foody oraz produkty wysoko przetworzone. Powinna natomiast obfitować w wysoką podaż białka i węglowodanów. Osoby odchudzające się warto, aby również wzbogaciły dietę o błonnik.