Trening siłowy dla Pań – wybierz swoją właściwą drogę do sukcesu!

Pexels / Pixabay

Wysportowane ciało prezentuje się zdrowo, witalnie i atrakcyjnie. Nic zatem dziwnego, że jest marzeniem tak wielu Pań. Płaski brzuch, jędrna pupa i zgrabne nogi poniekąd definiują naszą formę i siłę. Niewątpliwie wpływają również na samopoczucie. Droga do celu stoi otworem przed każdym, choć dla każdego może być nieco inna. Wiele zależy od kondycji i figury, jaką mamy, zaczynając. Treningi powinny być dopasowane indywidualnie, by przynosiły wymierne korzyści i nie zniechęcały do dalszej wędrówki. Jednak w każdym planie treningowym, kiedy celem jest, rzeźbienie sylwetki muszą znaleźć się ćwiczenia siłowe. Nie oznacza to wcale konieczności zakupu karnetu na siłownie. Można postawić na trening siłowy w domu dla Pań. Co, najważniejsze nie musi być on mniej efektowny! Dobrze i sumienie wykonywany może przynieść zaskakujące rezultaty.

Efektowny trening siłowy w domu – najważniejsze zasady!

Zarówno w sporcie zawodowym, jak i amatorskim najważniejsza jest systematyczność i sumienność. Nie inaczej jest w tym przypadku. Treningi siłowe najlepiej zaplanować na 3-4 dni w tygodniu, tak aby nasze mięśnie miały też czas na regenerację.

Nigdy nie należy pomijać rozgrzewki. To element treningu, który przygotowuje nasz organizm na wzmożony wysiłek. Przyspiesza tętno i krążenie, uelastycznia mięśnie i poprawia ich zakres ruchu, jak również ścięgien i stawów. Chroni przed kontuzjami i odczuwaniem zakwasów.

Tępo, czy też ilość powtórzeń danego ćwiczenia należy dopasować do swoich możliwości. Jeśli ćwiczymy, z dodatkowym obciążeniem również należy zaczynać od niewielkich ciężarów. Wszystko po to, by się nie przetrenować i nie nabawić kontuzji. Sukcesywnie, wraz z postępami, należy podnosić poprzeczkę.

Trening należy zakończyć rozciąganiem. To z kolei element treningu, który służy regeneracji. Rozluźnia ćwiczone partię mięśni i uelastycznia stawy.

Propozycje ćwiczeń, jakie warto, aby znalazły się w treningu siłowym!

Nawet domowy trening siłowy może być różnorodny i efektowny. Dostępna jest cała gama ćwiczeń, jakie mogą z powodzeniem wykonywać Panie, by kształtować swoją sylwetkę w domowych warunkach. Wiele z nich nie wymaga dodatkowego sprzętu ani obciążenia. Do najpopularniejszych należą:

  • przysiady – angażują mięśnie czworogłowe uda, pośladki, brzuch oraz łydki,
  • wypychanie bioder – mocno pracują przy nich pośladki,
  • plank – pozwala na wzmocnienie mięśni kręgosłupa i całego szkieletu core oraz zbudować zewnętrzną i wewnętrzną część mięśni brzucha,
  • pompki – pomagają wytrenować górną część ciała, najbardziej zaangażowane będą mięśnie klatki piersiowej, barków oraz triceps,
  • brzuszki – modelują brzuch, angażują jego mięśnie do pracy.

Każde ze wskazanych ćwiczeń można wykonywać również w nieco zmodyfikowanych wersjach, by zaangażować jeszcze więcej partii mięśni do pracy. Zawsze warto zadbać o to, by trening nie był monotonny!

Sprzęt do domowego treningu siłowego dla Pań!

Chcąc urozmaicić, ale też wzmocnić swój trening, warto wzbogacić go sprzętem siłowym. Wcale nie muszą to być bardzo ciężkie, żeliwne sztangi, które kojarzą się z wyciskaniem na ławce. Mowa raczej o akcesoriach fitness i ciężarkach, które są dedykowane Paniom i z powodzeniem można je trzymać w domu. Większość z sugerowanych ćwiczeń domowych, siłowych można wykonywać właśnie z dodatkowym obciążeniem takim, jak hantle, czy kettlebell. Fajną opcję stanowią również z gumy oporowe oraz obciążniki na kostki. Przydatna może być również piłka gimnastyczna. Alternatywą dla sprzętu sportowego, jeśli nie posiadamy, go w domu mogą być po prostu butelki wypełnione wodą. Dodatkowe obciążenie pozwala nam wejść na kolejny poziom i zwiększać efektywność treningów. Taki obciążenie sprawia, że mięśnie są mocniej angażowane do pracy. To z pewnością ważny element w drodze kształtowania sylwetki i nieustannym jej doskonaleniu.